AYAKKABILAR, RENKLERİN UYUMU VE RENK SKALASI

marjin 23 Nisan 2013 0

Renklerin uyumu’ndan ve renklerle ilgili başlıca prensiplerden bahsedelim istedik. Tezat renklerle  yapılan kombinlerle, rengarenk ayakkabılar, babetler ve çantaları nasıl kullanmanız gerektiğinden dün biraz bahsetmiştik. Bugün ise sizlere, ana, ara ve tezat(tamamlayıcı) renklerin ne olduğunu özetleyelim ve okuyucularımızı hayatlarına renk katma konusunda biraz daha cesaretlendirelim istedik:)

Öncelikle, renklerle ilgili başlıca bilgileri bir gözden geçirelim ve pratik uygulamada kabul görmüş en yaygın modelden bahsedelim:

renk-skalasi_148574

Renk, ışığın gözün retinasına değişik biçimde ulaşması ile ortaya çıkan bir algılama biliyorsunuz. Bu algılama, ışığın maddeler üzerine çarpması ve kısmen soğurulup kısmen yansıması nedeniyle çeşitlilik gösterir ki bunlar renk tonu veya renk olarak adlandırılır. Tüm dalga boyları birden aynı anda gözümüze ulaşırsa bunu beyaz, hiç ışık ulaşmazsa siyah olarak algılarız. İnsan gözü 380 nm ile 780 nm arasındaki dalga boylarını algılayabilir, bu sebepten elektromanyetik spektrumun bu bölümüne görünen ışık denir.

 

 

renk_skalasi ana ve ara renkler

 

İnsan gözü değişik frekanslardaki renkleri sadece kombinasyonlarla algılayabilir. Başlıca ana renklerle ara renkler yukarı gördüğünüz basit skalada dizilenlere benzer. Bu skala, elektromanyetik spektrumun basitleştirilmiş bir özetidir diyebiliriz. Tabii ki bu kadar az renk yok. Ancak, kombinasyonlarda kullanılan renkler üç aşağı beş yukarı bu skalada kullanılan renklerin açık yada koyu tonlarından elde edilir.

Bu durumda ara renklerimizi elde ettiğimiz, ana renkler mavi, kırmızı ve sarı’dır. (ve tabii ki bunların açık ve koyu tonlarıdır)

İnsan gözüne en çekici gelen renkler skalada birbirine zıt renkler, yani “complementary/tamamlayıcı” renklerdir. Bir ana rengin tamamlayıcısı skalada daima tam karşısındaki ara renktir. Yani;

 

MAVİ        —   TURUNCU  (SARI + KIRMIZI)

KIRMIZI  —   YEŞİL          (SARI + MAVİ)

SARI         —   MOR             (MAVİ + KIRMIZI)

 

 

Renkleri nasıl kullanacağımıza gelince, bu konuda da size aşağıdaki şema yardımcı olabilir. İster evinizi dekore ediyor olun, isterseniz özel bir misafiriniz için sofra hazırlıyor olun, isterseniz de ertesi gün işe giyeceğiniz siyah ayakkabınızla kombinlemek için giyecek “değişik” bir şeyler arıyor olun; ana renklerde de, ara renklerde de kombinasyon yaparken aklınızda aşağıdaki şemayı bulundurun. Asla yanılmazsınız :)

 

486465_thumbnail

 

 

İşte size dekorasyon ve modanın “it-girl”lerinden bazı kombin örnekleri:

dekorasyonda kontrast renk kullanımı

dekorasyonda kontrast renk kullanımı

 

blake lively'nin kontrast renklerle yaptığı şeker kombini

blake lively’nin kontrast renklerle yaptığı şeker kombini

hakim bir rengin tonlarından(benzer renkler) objelerle dekore edilmiş bir yatak odası

hakim bir rengin tonlarından(benzer renkler) objelerle dekore edilmiş bir yatak odası

cara delevigne'nın tek ana renk tonundan benzer renklerle yaptığı kombini

cara delevigne’nın tek ana renk tonundan benzer renklerle yaptığı kombini

 

 

 4

Cevapla »

*