Pastel Renklerin Uyumu

marjin 19 Temmuz 2013 0

Pastel renklerin uyumu, diğer renklerin uyumlarından çok da farklı değil aslında. Belli başlı bazı renk kombinasyonları pastel tonlar için de geçerli. Bu yüzden, renk uyumlarını az çok bilen biri, pastel renklerin uyumu’nu da pekala kolaylıkla yakalayabilir.

Doğada gözümüze yansıyan bütün renkler; ana renkler olan,  kırmızı, sarı ve mavinin karışımıdır. Ara renkler ise, bu renklerin birleşiminden oluşmuş; mor, turuncu ve yeşildir. Geri kalan bütün renkler, o çok moda olanlar, tonlar, vs.. hepsi bu renklerin karışımından oluşmuştur. Örneği, nar çiçeği rengi, kırmızının turuncuya kaçan bir tonudur.

Pastel renkler, aslında bildiğimiz renklerin, matlaştırılmış ve yumuşatılmış tonlarından başka bir şey değil.

Pastel renklerin uyumu’ndan söz ederken, renklerin uyumundan söz etmemek olmaz;

renk_skalasi ana ve ara renkler

Renklerin uyumu’na bakmadan önce, renk skalasını bilmek gerek…

Pasteller, yukarıdaki ana ve ara renklerin mat tonlarıdır. Renklerde ton ise, doygunluk ve parlaklıkla alakalıdır. Doygunluk ve parlaklıkları azaltılan renkler, pastel renkler haline gelirler. Doygunluk ve parlaklığı artırdığınızda ise elinize “neon renkler” geçer. Basitçe, siyah renk, renklerin tam doygun, beyaz ise tam parlak halleridir. Dolayısıyla, renk sayılmazlar.

Bunu şöyle bir şemayla açıklarsak daha rahat anlaşılabilir kanısındayız;

renk-skalasi_148574

Doygunluk ve parlaklıkları eşit miktarda azalttığınızda “Pastel renkler”i elde edersiniz; artırdığınızda ise “Neon renkler” ortaya çıkar…

Marjin blog olarak, pastel renklerin uyumu’ndan bahsedip de Marjin’in birbirinden şık ayakkabılarıyla yaratabileceğiniz yine bir o kadar şık kombinlerden bahsetmemek olmaz.

Mavi ve somon her zaman kazanır;

pasteller-1

Marjin Alzare, dolgu topuk ayakkabı, 5 farklı renkte, 64,99 TL
Marjin Rilesu, portföy çanta, 39,99 TL

 

 

 

 

 0

Cevapla »

*